Loading...
به موسسه پیام آوران ماهان خوش آمدید!

اصول قرنطینه محدود و نگهداری بیمار در منزل

اصول قرنطینه محدود و نگهداری بیمار در منزل
برای مراقبت بالینی در منزل بایستی به توصیه های زیر عمل نمایید:

بیماران بدون علامت و دارای علایم خفیف مثل تب خفیف، سرفه، ضعف، آبریزش بینی، گلو دردکه دارای علائم هشدار دهنده مانند تنگی نفس یا مشکل در تنفس نیستند، افزایش خلط یا خونریزی و علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و یا اسهال ندارند، دچار گیجی و بی حالی نیستند و بیماری های ریه یا قلب، نارسایی کلیوی و یا نقص ایمنی ندارند، اگر از نظر سطح آگاهی قابل اطمینان و آموزش پذیر می باشند، می تواند با نظر پزشک و رعایت تمامی جوانب احتیاط در منزل تحت مراقبت و درمان قرار گیرند.

البته یک مراقب سلامت آگاه باید برای کنترل وضعیت بیمار تا بهبودی کامل فرد در ارتباط باشد. پرسنل بهداشتی در این شرایط وضعیت بهداشتی بیمار را از نظر پیشرفت علائم از طریق تماس تلفنی و در صورت امکان، با مراجعه حضوری به صورت روزمره بررسی میکنند.

بیماران و اعضا ی خانواده باید در زمینه بهداشت فردی، روش های پیشگیری و کنترل عفونت ، نحوه مراقبت از افراد مشکوک به عفونت و نحوه پیشگیری و انتقال عفو نت به سایر اعضای خانواده آموزش ها ی لازم ر ا دریافت نمایند.

برای مراقبت بالینی در منزل بایستی به توصیه های زیر عمل نمایید:

· بیمار را در یک اتاق جداگانه و با تهویه مناسب قرار دهید

· ارتباط و تماس بیمار با افراد دیگر را محدود کنید، ترجیحا یک نفر که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی است مثلا سالمند یا بیمار نیست، از بیمار مراقبت کند.

· اعضای خانواده باید از رفت و آمد به اتاق بستری بیمار خودداری نمایند و در صورت مجبور بودن به استفاده از فضاهای مشترک، بیمار باید بهداشت تنفسی را رعایت نموده و از سایر افراد خانوار حداقل ۱ مترفاصله را حفظ کند (مثلا در تختی جداگانه بخوابد)

· با توجه به مزایای تغذیه با شیرمادر و نقش ناچیز شیر مادر در انتقال ویرو س های تنفسی ، مادر شیرده در صورت بیماری می تواند به شیردهی ادامه دهد. اما در هنگام نزدیک شدن به کودک باید از ماسک استفاده نماید و قبل از تماس با کودک، بهداشت دست را به طور دقیق رعایت کند.

· تردد و جابجایی بیمارباید محدود باشد و فضای مشترک با دیگران را به حداقل برسانید. فضاهای مشترک مثل آشپزخانه و حمام باید با بازکردن پنجره ها به خوبی تهویه شوند.

· فرد مراقبت کننده از بیمار زمانی که با فرد بیمار در یک اتاق قراردارد باید از ماسک معمولی استفاده نماید. این ماسک باید صورت را کاملا بپوشاند، لمس یا دستکاری نشود و اگر به ترشحات تنفسی و سرفه بیمار آلوده شد، فورا تعویض شود.این ماسک بعد از استفاده باید بلافاصله در یک سطل زباله درب دار انداخته شود و دست های مراقب بیمار شسته یا ضدعفونی شود.

· دستهای مراقب بیمار بلافاصله بعد از تماس با بیمار یا محیط اطراف. قبل و بعد از تهیه غذا، قبل و بعد از خوردن غذ ا، بعد از استفاده از توالت و هر زما ن که دستها کثیف به نظر می رسند باید با استفاده از آب و صابون یا ژل های ضدعفونی کننده دارای الکل تمیز شوند.

· بعد از شستن دست ها، دست باید با حوله های کاغذی یکبار مصرف خشک شود. اگر حوله کاغذی در دسترس نیست، از حوله پارچه ای شخصی استفاده شود. در صورت خیس شدن این حوله، باید از یک حوله تمیز دیگر استفاده شود.

· بهداشت تنفسی باید همواره با استفاده از پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و با یا استفاده از ماسک های طبی و پارچه ای رعایت شود

· دستمال و ماسک یکبار مصرف باید فورا در سطل زباله انداخته شود و سایر موارد با استفاده از آب و صابون یا سایر مواد شوینده شسته شوند.

· از تماس مستقیم با مایعات بدن ، به خصو ص ترشحات دهانی یا تنفسی و مدفوع بیمار خوددار ی کنید هنگام جابجایی مدفوع، ادرار و پسماند ها، از دستکش یکبار مصرف و ماسک استفاده کنید و دست ها را قبل و بعد از پوشیدن دستکش تمیز کنید.

· دستکش ها ، حوله ها ، ماسک ها و سایر پسماندها ی تولید شده توسط بیمار یا آنهایی که آلوده شده است، باید در یک سطل زباله درب دار قرار گیرد و به طور مرتب جدا از سایر زباله ها دفع شود .

· رعایت بهداشت فردی ضروریست و بایستی از استفاده از ظروف غذایی، حوله و ملحفه مشترک خودداری شود.

· استفاده از قلیان یا سیگار مشترک به علت آلودگی با ترشحات دهانی بیمار میتواند باعث انتقال بیماری شود

· ظروف غذای بیمار باید با آب و مایع ظرفشوئی به خوبی شسته شوند.

· به طور روزانه باید سطوح مورد تماس توسط بیمار، توالت و روشویی با محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱ درصد) گند زدایی شود.

· البسه، حوله و ملحفه های مورد استفاده بیمار با استفاده از ماشین لباسشویی در آب ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شوند.

· به دلیل احتمال ایجاد ذرات ریز آلوده کننده ، از تکاندن لباس ها و ملحفه های بیمار خودداری شود.

· در صورت بدتر شدن علائم بیماری فرد میبایست مجددا به پزشک مراجعه کند و به مراقبین سلامت خود اطلاع دهد.

· اگر یکی از اعضای خانواده علائم عفونت حاد تنفسی از جمله تب، سرفه ، گلو درد و تنفس دشوار را تجربه کرد ، بلافاصله به کارشناسان و مراقبین سلامت اطلاع رسانی شود و توصیه های بهداشتی پیگیری شود

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد